Naprawa protez Gdańsk

Na podstawie informacji uzyskanych od lekarza technik docina odpowiedniej wielkości i kształtu listki folii i nakleja je na model. Również sam lekarz może wykonać odciążenie, nakładając w miejscach podlegających odciążeniu warstwy gipsu lub cementu, ewentualnie folii cynowej lub ołowiowej naprawa protez Gdańsk.


Na podstawie doświadczenia klinicznego można stwierdzić, że metoda odciążania polegająca na pobieraniu wycisków wybiórczo odciążających - chociaż czaso- i pracochłonna - jest postępowaniem dokładnym i najbardziej fizjologicznym ze stosowanych, gdyż umożliwia równomierne przenoszenie sił na podłoże. Sposób postępowania został wcześniej podany przy opisie metod wyciskowych.


Sposobem najczęściej stosowanym, pozwalającym uzyskać dobre wyniki jest określenie w jamie ustnej miejsc odciążeń, ich usytuowania, rozległości i podatności (np. przy użyciu kuleczki), a następnie rysowanie zasięgu odciążeń i liczby listków folii, jaką technik musi później nakleić na model. Czynności te można wykonać na etapie ustalania centralnego zwarcia lub kontroli próbnych protez.


Przed oddaniem lekarzowi protez całkowitych technik powinien dokonać w pracowni wstępnej korekty zwarcia. Jak wiadomo, skurcz polimeryzacyj-ny akrylu może wynosić 1,5% jego objętości. W związku z tym im grubsza jest płyta protezy, np. dolnej, kiedy występuje znaczny zanik wyrostka zębodolowego, tym większe mogą być odkształcenia również na powierzchniach zwarciowych zębów. Częstym zjawiskiem jest występowanie przedwczesnych kontaktów zwarciowych na guzkach zębów trzonowych i przedtrzono-wych, których nie stwierdzono w czasie kontroli próbnych protez. Ich korekta podczas wizyty, kiedy oddaje się pacjentowi protezy, jest nie tylko pracochłonna, lecz również trudna do przeprowadzenia. Pacjent, który otrzymuje nowe protezy, zwłaszcza po raz pierwszy, początkowo czuje się źle z tak dużą ilością ciała obcego w ustach. Wykonywane ruchy nie zawsze odpowiadają jego rzeczywistym ruchom artykulacyjnym. Ponadto podatność błony śluzowej może również utrudniać dokonanie prawidłowej korekty zwarcia. Technik natomiast ma możliwość usytuowania modeli z gotowymi protezami w identycznym położeniu, w jakim znajdują się przed polimeryzacją, i w ciągu 2-3 minut dokonać likwidacji przedwczesnych kontaktów naprawy protez Gdańsk.


Przydatne do tego celu są np. artykulatory Quick-Master lub Stratos oraz metoda Model Split Cast, którą stosuje się w postępowaniu laboratoryjnym"'.


Przed oddaniem pacjentowi proteza powinna być starannie umyta oraz poddana procesowi dezynfekcji w celu uniknięcia zakażania krzyżowego. Zainfekowanie protezy może nastąpić podczas polerowania, gdyż zwykle ten sam pumeks jest używany do polerowania naprawianych protez, uprzednio użytkowanych przez różnych pacjentów, w tym również nosicieli wirusa WZW lub innych drobnoustrojów.


Wprowadzenie protez do jamy ustnej


Oddanie do użytkowania gotowych protez całkowitych stanowi zakończenie pewnego etapu postępowania klinicznego i laboratoryjnego w protetycznym leczeniu pacjenta bezzębnego, ale nie zakończenie całego procesu leczenia, który trwa aż do momentu pełnego zaadaptowania protez, umożliwiającego ich użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.


Oddanie protez pacjentowi do użytkowania zwane jest przez wielu protetyków etapem prawdy. W czasie tej wizyty następuje praktyczna weryfikacja wszystkich uprzednich czynności i ocena uzyskanych rezultatów. Ocena ta jest dokonywana przez samego lekarza, przez pacjenta, a w wielu przypadkach również przez jego rodzinę i przyjaciół.


Oddając pacjentowi protezy do użytkowania, lekarz powinien być krytycznie ustosunkowany do wszystkich swoich dotychczasowych poczynań, potrafić rozpoznać i wychwycić wszystkie błędy, jakie mogły wystąpić w pracy klinicznej i laboratoryjnej, oraz podjąć odpowiednie działania w celu ich zlikwidowania. Krytyczna samoocena jest kwestią etyki lekarza, który musi pamiętać, że cała odpowiedzialność za jakość oddanych protez ciąży na nim, a nie na pracowniku technicznym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *